Jak efektywnie poszukiwać pracy?

Poszukiwanie zatrudnienia to najtrudniejsza praca, szczególnie jeśli aktualnie nie masz pracy, dlatego należy wykonać wiele czynności, aby znaleźć pracę, która jest Twoim celem w ramach wybranego rozwoju zawodowego. Poszukując pracy korzystaj z wszelkich dostępnych możliwości tj. przeszukiwanie stron agencji rekrutacyjnej i leasingu pracowniczego, portali z ofertami pracy (np. pracuj.pl, praca.pl), portale poświęcone tematyce danej branży, strony potencjalnych pracodawców. Oferty pracy często pojawiają się tylko na stronie www pracodawcy lub agencji rekrutacyjnej, gdyż pracodawcy korzystają z gotowych już dostępnych baz potencjalnych kandydatów, które posiadają agencje rekrutacyjne, dlatego szczególnie warto przeglądać te strony internetowe i zapisać się do bazy pracowników.

Rozszerz swoje poszukiwania

Jest wiele źródeł, gdzie możesz znaleźć pracę. Warto weryfikować wszystkie z nich, dla osiągnięcia oczekiwanego efektu.

Źródła ofert pracy:

  • portale rekrutacyjne (np. pracuj.plpraca.pl, www.gratka.plwww.jobpilot.plwww.infopraca.plwww.jobs.pl),
  • prasa,
  • agencje pośrednictwa pracy i doradztwa personalnego,
  • organizacje pozarządowe, które zawodowo zajmują się rekrutacją,
  • powiatowe urzędy pracy,
  • biura karier szkół wyższych,
  • targi pracy,
  • osoby bliskie i znajomi, kontakty w środowisku,
  • strony internetowe pracodawców.

Stwórz konto na portalach rekrutacyjnych

Załóż konto na portalach rekrutacyjnych, gdzie możesz wgrać swoje CV i list motywacyjny, a następnie aplikować na wybraną ofertę pracy z dowolnego miejsca – wystarczy tylko dostęp do komputera. W ten sposób nie musisz mieć przy sobie CV. Mając profil na portalu rekrutacyjnym dajesz również możliwość dostępu pracodawcom do Twojego profilu i w ten sposób sami mogą się do Ciebie odezwać.

Subskrybuj oferty pracy

Jeśli wpiszesz się do bazy agencji rekrutacyjnej oraz zasubskrybujesz powiadomienie na portalach rekrutacyjnych zgodnie z Twoim zainteresowaniem nie przeoczysz żadnej oferty pracy, która leży w obszarze Twojego zainteresowania.

Budowanie swojego profilu kandydata

Jeśli planujesz podjęcie pracy w wybranym obszarze lub w konkretnej firmie i czujesz, iż brakuje Tobie pewnych kompetencji warto aplikować na niższe stanowisko np. asystenta, młodszego handlowca itp. w celu pozyskiwania podstawowego doświadczenia w tym obszarze lub po prostu wiedzy na temat funkcjonowania i produktów danej firmy.

Dokonaj właściwej selekcji ogłoszeń rekrutacyjnych

Zanim wyślesz aplikację należy dobrze zapoznać się z ofertą pracy, aby trafnie dostosować swoje CV tworząc czytelny dokument i eksponując najistotniejsze informacje dla rekrutera. Często rekruterzy poświęcają kilka sekund na wstępną selekcję kandydata. Musisz zatem sprawić dobre pierwsze wrażenie.

Zapraszamy do współpracy!

Nasi doradcy handlowi udzielą wszelkich informacji i pozostają do Twojej dyspozycji