Jak przygotować się do rozmowy rekrutacyjnej?

Sprawdź z kim będziesz rozmawiać

Bez względu na to, czy będzie to rozmowa prowadzona przez agencję rekrutacyjną, czy osobę z danej firmy sprawdź jak ta osoba ma na nazwisko i jaką pełni funkcję w firmie. To pozwoli Tobie ocenić poziom zaawansowania rozmowy i samego procesu rekrutacyjnego. Będziesz wiedział jak szczegółowo powinieneś opowiadać o swoim doświadczeniu i jakich pytań możesz spodziewać się i jakie ewentualnie powinieneś zadawać.

Wiedza na temat potencjalnego pracodawcy

Zdobądź wiedzę na temat potencjalnego pracodawcy – postaraj się zdobyć przynajmniej podstawowe informacje o firmie (wielkość, rodzaj działalności, oferowane produkty lub usługi itp.). Podstawowe informacje znajdziesz oczywiście na stronie internetowej firmy oraz w social media. Wyszukaj i przeczytaj publikacje na temat firmy. Posiadając wiedzę zostaniesz lepiej odebrany przez pracodawcę, jako partner do rozmowy, zdobędziesz jego uznanie oraz będziesz mógł/mogła zadać bardziej konkretne pytania dotyczące firmy, pracy i stanowiska. Postaraj się dowiedzieć jak najwięcej o charakterze pracy, o którą aplikujesz, na temat działu, w którym będziesz pracował i osób, które już w nim pracują.

 

Wcześniejsze doświadczenie

Przypomnij sobie dokładnie swoją drogę zawodową – przeanalizuj sobie dokładnie doświadczenie w poszczególnych miejscach pracy tj. komu podlegałeś/łaś, jaka była struktura organizacyjna tych firm, zakres Twoich obowiązków, najważniejsze zadania jakie udało się Tobie zrealizować, za jaki obszar byłeś odpowiedzialny, z kim współpracowałeś. Pomyśl o tym czego nauczyłeś się w danej firmie, jakie dodatkowe kompetencje zdobyłeś, jakie sukcesy osiągnąłeś, jakich trudnych sytuacji doświadczyłeś i jak je rozwiązałeś. Staraj się potwierdzać konkretnymi przykładami informacje, które podajesz. Zwiększy to Twoją wiarygodność i sprawi, że rozmowa stanie się bardziej konkretna.

 

Powody zmiany pracy

Zastanów się jaki jest powód zmiany pracy obecnie. Przypomnij sobie również jaki był powód zmiany poprzednich miejsc pracy. Unikaj mówienia źle o poprzednich pracodawcach, nawet jeśli tak było. Pomyśl jaki jest powód aplikowania konkretnie do tej firmy i na stanowisko, na które aplikujesz.

 

Słabe i mocne strony

Przemyśl jakie są Twoje słabe i mocne strony – to pytanie pojawia się bardzo często, bądź na nie przygotowany. Zastanów się jakie Twoje kompetencje pasują do tego stanowiska, na które aplikujesz. Postaraj się przekonać rozmówcę do tego, że pracodawca zyska na zrekrutowaniu właśnie Ciebie na to stanowisko. Słabe strony każdy ma i każdy popełnia błędy, ale postaraj się tak je zaprezentować, aby zabrzmiały jak pozytywne cechy (np. „jestem ambitny i niecierpliwy/a i zawsze staram się szybko dojść do celu”).

 

Adres firmy

Sprawdź jaki jest adres firmy i ile trwa dojazd do niej – da to Tobie gwarancje przybycia na czas. Weź ze sobą notatkę z nazwiskiem osoby rekrutującej i jej numer telefonu – to umożliwi kontakt jeśli coś przytrafi się Tobie w drodze na rozmowę i spowoduje spóźnienie. Bądź jednak punktualny – to podstawa dla tworzenia dobrego wrażenia.

 

Rozmowa kwalifikacyjna

Podczas rozmowy kwalifikacyjnej Twoim zadaniem jest przekonać rekrutera do tego, że posiadasz umiejętności, wiedzę i doświadczenie potrzebne do danego stanowiska pracy. Pokaż motywację i przekonaj osobę rekrutującą do tego, że pasujesz do kultury organizacyjnej danej firmy i do opisu stanowiska, w ten sposób dostaniesz się bliżej danej oferty pracy. Przemyśl wcześniej jakie konkretnie Twoje kompetencje pasują do wymaganych kompetencji. Przygotuj wcześniej listę pytań i odpowiedzi. Przemyśl dlaczego chcesz pracować konkretnie w tej organizacji. Przygotuj odpowiedź co sprawia, że właśnie ta organizacja przykuła Twoje zainteresowanie.

 

Nasi doradcy handlowi udzielą wszelkich informacji i pozostają do Twojej dyspozycji